klan_gw
Gmina Gierałtowice
Śląskie. Pozytywna Energia
Zobacz nas na facebook

Historia w słowie i fotografii

Krystyna Grodoń i Edward J. Pyka
PRZYSZOWICE PIÓREM I OBRAZEM

"Przyszowice piórem i obrazem" to pierwsze wydanie książki autorstwa
p. Krystyny Grodoń i p. Edwarda Pyki,  dotyczące historii Przyszowic.

Książka obejmuje historię sołectwa Przyszowice przedstawioną zarówno w formie rzetelnych informacji,

jak i licznych fotografii.  Niewątpliwie zaletą książki, oprócz wartości poznawczych, jest wysoka wartość merytoryczna i znakomity warsztat pisarski autorów.

Cena książki: 65 zł (twarda oprawka)

Edward J. Pyka

PAMIĘTAJMY  O .... LUDZIACH I CMENTARZACH

Praca ta nie jest opracowaniem historycznym, chociaż zawiera pewne udokumentowane fakty. Pierwsza jej wersja - nieopublikowana powstała w 2004 i omawiała historię trzech przyszowickich cmentarzy oraz zawierała dane osób pochowanych na tych cmentarzach. Nosiła tytuł "Przyszowickie cmentarze". Z tej wersji korzystał Jerzy Horwat pisząc "Historię Przyszowic".
    Treść tej książki została poszerzona o krótkie notki biograficzne naszych mieszkańców, którzy odcisnęli piętno na naszej lokalnej historii i dali się poznać jako ludzie, o których nasza mała ojczyzna - Przyszowice nie powina zapomnieć.(fragment wstępu do książki - autor - Edward J. Pyka)

Cena książki: 5zł (miękka okładka), 10zł (twarda okładka)

Jerzy Horwat

HISTORIA PRZYSZOWIC

Prezentowana książka została podzielona na trzy części. W pierwszej omówiono dzieje miejscowości od czasów najdawniejszych do współczesności na tle przełomowych wydarzeń uniwersalnej historii społecznej

i politycznej. W kolejnej ukazano losy miejscowej wspólnoty parafialnej, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pielgrzymkowego.

Tutaj też zobrazowano rozwój przyszowickiego szkolnictwa. W ostatniej części publikacji znalazły się informacje dotyczące najważniejszych organizacji społecznych i kulturalnych działających w Przyszowicach.

(fragment wstępu do książki - autor - Jerzy Horwat)

Cena książki: 15zł (miękka  okładka)/ brak

GIERAŁTOWICE W DAWNEJ FOTOGRAFII

Stare fotografie mają wyjątkowy urok...Trudno temu zaprzeczyć już po chwili przeglądania.Album ma na celu przybliżenie historii Mieszkańców Gminy Gierałtowice poprzez fotografię.

Cena książki: 20zł (twarda okładka)

Krystyna Grodoń

RACZKOWIE PRZYSZOWICCY

Historię Przyszowic tworzyło wiele rodów, miejscowość często przechodziła z rąk do rąk. Ostatni właściciele byli gospodarzami ponad 100 lat. Mieszkali tu i umierali, budowali i gospodarowali, zostawiając trwały ślad w pamięci potomnych.

Raczkowie nie odegrali żadnej roli w historii regionu, o historii państwa już nie wspominając. Jest to opowieść o zwykłym, codziennym życiu. Celem książki jest wydobycie z mroków zapomnienia postaci, które poprzez swoje posiadanie były na świeczniku społeczności lokalnej.(frament wstępu do książki - autor - Krystyna Grodoń)

Brak

Krystyna Grodoń

RACZKOWIE PRZYSZOWICCY

SUPLEMENT DO WYDANIA I

Bezpłatny dodatek do wydania głównego książki

Lista elementów jest pusta!